Ostravané rozhodli zápas sedm minut před koncem, Drtiči inkasovali hned třikrát ve hře v oslabení

čtvrtek 28.12.2017 | Jan Hochman, Tomáš Chramosta

Hodonínští hokejisté měli výborný nástup do utkání a po gólech Kužílka a Charváta vedli Drtiči ve dvanácté minutě 2:0. Hosté ale do přestávky snížili a po změně stran dvěma využitými přesilovkami otočili zápas na svou stranu. Tři minuty před koncem druhé dvacetiminutovky dostali možnost početní výhody i domácí a Matula vyrovnal na 3:3. Rozhodující chvíle duelu přišla sedm minut před koncem, kdy Janota třetím přesilovkovým gólem strhl vedení opět na stranu Poruby a na tento gól už Drtiči nedokázali odpovědět.

31.kolo, čtvrtek 28.12.2017
SHK Hodonín - HC RT TORAX Poruba 2011  3:4  (2:1, 1:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 3. Kužílek (Kadlec, Jurča), 12. Charvát (Žabčík, Jurča), 37. Matula (Peš) - 19. Haas (Fojtík, Kaluža), 32. Fojtík (Káňa J.), 33. Haas (Janota, Zdeněk), 53. Janota (Luka, Zdeněk). Rozhodčí: Malota - Maloušek, Novák. Vyloučení: 7:6, navíc Mojžíš (HOD) 10 minut. Využití: 1:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 1911. Střely na branku: 49:32. Průběh utkání: 2:0, 2:3, 3:3, 3:4.
SHK Hodonín: Kotvan (Haloda O.) - Sedlák, Mojžíš (A), Haloda M., Hladiš, Žabčík, Kužílek - Matula, Peš (C), Kuba - Sajdl (A), Vaněk, Vrána - Jurča, Charvát, Kadlec - Romančík, Matějka, Hložánek - Venclík, Černohous. Trenér: Roman Čechmánek.
HC RT TORAX Poruba 2011: Kůdela (Kubáň) - Dresler (A), Janota, Hryciow, Kaluža, Popelka, Puškár, Adam - Ballner, Haas, Káňa J., Finsterle, Káňa T., Zdeněk (A), Zachar (C), Jaroš, Fojtík, Gelnar, Ollender, Luka. Trenér: Aleš Flašar.

Do utkání vstoupili mnohem lépe domácí borci, kteří byli od úvodních minut nepříjemní v napadání soupeřovy rozehrávky a dostávali se do několika gólových příležitostí. Hned po dvou minutách hry se tato aktivita promítla i do skóre zápasu. Jakub Kužílek z pravého kruhu vyslal tvrdou dělovku příklepem, na kterou si sice brankář Kůdela sáhnul hřbetem lapačky, ale nevytlačil ji zcela mezi tři tyče. Drtiči i nadále pokračovali v důrazné hře a krátce poté, co ubránili první přesilovou hru Poruby, přidali další přesný zásah.

Ve 12. minutě vypálil od modré čáry Žabčík a před brankovištěm odvedl výbornou práci Matěj Charvát, který plachtící puk tečoval zcela mimo dosah hostujícího gólmana. Své šance měli také hokejisté v červených dresech, ale ty většinou dokázal lapit hodonínský brankář Kotvan. Nestačil až na třetí dorážku Marka Haase v předbrankovém prostoru, takže si Hodonínští odnášeli do kabin pouze jednobrankové vedení.

V průběhu druhé třetiny oba celky ubraly z nastaveného tempa úvodní dvacetiminutovky. Hrál se tuhý, bojovný hokej, který se odehrával převážně ve středním pásmu. Od poloviny zápasu začali Seveřané srovnávat krok jak herně, tak výsledkově. Pomohla jim k tomu i dvě hodonínská vyloučení v krátkém časovém sledu. Josef Fojtík měl před sebou jeden z jednodušších gólů své kariéry, když pouze uklízel kotouč z bezprostřední blízkosti do zcela odkryté klece.

Uběhlo jen šest sekund hry a na trestnou lavici putoval další hráč Baníku, jmenovitě Petr Jurča. Ostravané využili i tuto početní výhodu, druhým gólem v utkání se zapsal do statistik hostující útočník Marek Haas. Prostřední část hry se nesla ve znamení proměněných přesilovek, ve 37. minutě jednu proměnili i Jihomoravané. Dominik Matula si vyměnil puk s Pešem, odbruslil si do prostoru mezi kruhy a střelou bez přípravy dokázal najít mezírku mezi Kůdelovými betony.

Asi nejhůře bylo hráčům Poruby ve 45. minutě, kdy se museli dvacet vteřin bránit v dvojnásobném oslabení. Hosté tento stěžejní moment utkání zvládli na výbornou, což se nakonec ukázalo být rozhodujícím faktorem zápasu. Na hokejky obou mužstev se vkrádala nervozita, což se projevilo především v kombinační hře a v přechodu přes střední pásmo.

V 53. minutě domácí Charvát dohrál soupeře u mantinelu za hranicí pravidel a nabídl tak hostům možnost další přesilové hry. K jejímu využití stačilo Ostravanům pouhých pětadvacet sekund. Brankář Kotvan si proti Lukovi vyjel tak hluboko do pole, že hostujícímu kanonýrovi stačilo pouze přehrát puk na opačnou stranu kluziště, kde jej bez větších problémů uklidil do prázdné brány obránce Michal Janota.

Závěr zápasu byl rozkouskovaný několika dvouminutovými tresty i nedisciplinovaností fanoušků, kteří led zasypávali odpadky. Dvacet vteřin před koncem to Drtiči ještě zkoušeli v šesti hráčích v poli. Přestože se pět sekund před třetí sirénou nechal vyloučit hostující Kaluža, hodonínští hokejisté již nedokázali otočit stav utkání.

Roman Čechmánek (Hodonín):
Musím smeknout před celým týmem, protože první třetina byla z naší strany excelentní. Byl to opravdu výborný výkon. Je škoda, že jsme před koncem třetiny dostali kontaktní gól do šatny. Myslím si, že i ve zbytku utkání jsme byli lepším týmem. Soupeře jsme jasně přestříleli, měli jsme spoustu šancí. Bohužel se nám to nepodařilo strhnout na naši stranu, ale takový je prostě hokej. I přes porážku chci všechny hráče pochválit a stejně tak bych chtěl poděkovat i fanouškům za perfektní atmosféru a výborné povzbuzování. Jsme rád, že dokážeme hrát takový náročný hokej, jaký jsme dnes předváděli, a myslím si, že dnes neprohrál horší tým, ale ten, který neměl tolik štěstí, jako soupeř. Zítra si dáme kratší trénink a hned jdeme na další utkání. Tyto dva zápasy nám už simulují playoff, na které se chceme co nejlépe připravit.

Aleš Flašar (Poruba):
Co k dnešnímu zápasu říct. Bylo to opět další kvalitní a remízové utkání, stejně jako ostatní, které jsme letos s Hodonínem odehráli. Utkání se muselo divákům líbit. Myslím si, že jsme předvedli výborný výkon, výborně hrál ale i soupeř a musím Hodonín určitě pochválit. Bohužel pro domácí jsme byli o ten jeden gól šťastnější a možná jsme si pro tu výhru trochu více šli. Samozřejmě jsme měli i trochu štěstí, golman nám zachytal fantasticky, ale to i brankář domácích. Jelikož jsme vyhráli, tak se mi to hodnotí samozřejmě dobře, každopádně to podle mě bylo prvoligové utkání. Je pro nás důležité, že jsme navázali na výkon ze Šumperka. Chtěli jsme tady dnes hrozně moc vyhrát, abychom se Hodonínu zase trochu odtrhli a to se nám podařilo.

1. POR Poruba 30 133:83 65
2. HOD Hodonín 33 146:99 65
3. SUM Šumperk 32 142:91 58
4. NJI Nový Jičín 33 86:107 50
5. VAL Val. Meziříčí 32 110:116 43
6. KOP Kopřivnice 32 88:136 34
7. OPA Opava 32 77:150 21