Vítězná série Baníku pokračuje! Drtiči připravili frýdeckým „profíkům“ první prohru v základní hrací době!

sobota 31.10.2015 | Jan Hochman

Před zápasem tomu z fanoušků věřil asi jen málo kdo, ale hodonínští hokejisté to dokázali a porazili suveréna letošního ročníku - Frýdek-Místek. A aby bylo vítězství ještě sladší, povedlo se jim to na jejich vlastním ledě a před vyprodanou halou Polárka! Hosty poslal do vedení v první třetině Martin Špok. Frýdek ve druhé třetině ve dvojnásobné početní výhodě srovnal krok, ale o padesát vteřin později Dominik Matula vstřelil ve vlastním oslabení rozdílovou branku, na kterou už domácí tým nedokázal i přes veškerou snahu odpovědět. Drtiči si tak připisují cenný skalp a natahují vítěznou sérii už na pět zápasů.

15.kolo, sobota 31.10.2015
HC Frýdek-Místek - SHK Hodonín  1:2  (0:1, 1:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 25. Cienciala (Chmielewski, Foltýn) - 13. Špok (Nedvěd), 26. Matula (Špok, Kučera). Rozhodčí: Czubaj - Ganger, Vengřín. Vyloučení: 1:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2061. Střely na branku: 32:27. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.
HC Frýdek-Místek: Šimboch (Daneček) - Dresler Jeník, Heider, Foltýn, Kowalczyk (C), Samiec, Kvapil - Piecha, Sonnek, Klimša (A), Kovařčík, Samiec, Matuš, Schwarz, Cienciala, Chmielewski, Jaroš, Christov. Trenér: Jiří Juřík.
SHK Hodonín: Zavadil (Zollpriester) - Kolář, Janota, Škápik, Nedvěd, Pokorný (C), Jedlička, Polesný, Flamík - Matula, Sajdl, Kuba (A) - Peš, Jurásek (A), Špok - Kučera, Charvát, Piskoř - Tomi, Vrba. Trenér: Lubomír Oslizlo.

A Drtiči na svého soupeře nastoupili s velkou vervou, ale postupné šance Kuby a Špoka zlikvidoval Šimboch. Domácí se postupně dostali do tempa a byla jim dokonce poskytnuta přesilová hra při vyloučení Zdeňka Juráska, ale Baník ukázal vyprodané hale Polárka ukázal svoji velmi dobrou hru v oslabení a první přesilovce se bez větších problémů ubránil.

Po chvíli byl vyloučen domácí Sonnek a přesilovku si vyzkoušeli také Oranjes, ale kromě dvou střel Škápika, neměl Šimboch v bráně farmy třineckých ocelářů v podstatě žádnou práci. Již v plném počtu začali opět hrozit frýdečtí hráči, ale Zavadil všechny šance soupeře zlikvidoval.

Kučerova střela z dvanácté minuty jako by byla předzvěstí dobrého pokračování zápasu pro oranžovo-modré. O dvě minuty později se dostal k od mantinelu odraženému kotouči Martin Špok a zakončením do prázdné brány rozjásal patnáctku hodonínských fanoušků.

Ve druhé dvacetiminutovce frýdecké publikum vidělo opět vyrovnaný hokej až do čtyřiadvacáté minuty, kdy byli postupně vyloučeni Škápik s Kučerou. Jejich prohřešky potrestal střelou přes obránce David Cienciala a bylo vyrovnáno. V čase 25:30 se Martin Piecha octl ve stoprocentní šanci a v tu chvíli padlo v platnost hokejové pravidlo "nedáš-dostaneš". Po jedenácti vteřinách se totiž dostali do úniku Špok s Dominikem Matulou a druhý jmenovaný vrátil celku ze Slovácka vedení.

Frýdečtí se ve zbytku třetiny třetiny tlačili za vyrovnáním, ale skvěle organizovaná obrana Drtičů v čele s výborným Zavadilem odolávala. Přesto si Juraj Šimboch v bráně Rysů s pár nebezpečnými šancemi z nichž v největší se octnul kanonýr Jurásek.

Třetí periodou pokračoval tento napínavý souboj a mezi nejaktivnější hráče patřil Aron Chmielewski, který několikrát nebezpečně ostřeloval Zavadila, který ale držel. Za zmínku ovšem stojí také šance Peše a Charváta, proti kterým ale stál kmenový brankář třineckých Ocelářů.

Oranjes se následně ubránili v dalším oslabení po vyloučení Jakuba Sajdla a párkrát ohrozili strážce frýdecké svatyně, který byl ale v dobrém tempu a šance hostů likvidoval. V dvaapadesáté minutě se do nadějného brejku dostal opět Chmielewski, jehož šanci ale znovu zlikvidoval úžasný Zavadil.

Domácí poté přeřadili na nejvyšší rychlostní stupeň a začali se tlačit do hodonínského brankoviště. Napětí a nespokojenost v ochozech haly Polárka stoupalo. V pětapadesáté minutě si Frýdek zahrál již šestou přesilovku, ale Baník znovu ukazoval, jak skvěle letos zvládá hry v rozdílném počtu hráčů. Drtiči blokovali všechny šance domácích a drželi dál hubené vedení nad favoritem. A to udrželi až do konečného hvizdu a i přes závěrečnou powerplay udrželi skóre 2:1 a po výborném výkonu uštědřili frýdeckým hokejistům první tříbodovou porážku v této sezóně.

Jan Prčík st. (Hodonín):
Jsme všichni hrozně šťastní a rádi za to, že se nám tady dnes podařilo zvítězit a potvrdit tak naše předchozí výkony. V první třetině se nám podařilo vstřelit vedoucí branku a udrželi jsme to do přestávky. Ve druhé části domácí srovnali, ale vzápětí jsme si vedení vzali opět na svou stranu, no a poslední třetina, ta už byla ubojovaná. Atmosféra byla výborná, přišel plný dům a v tom se hraje všem líp, než když stadion zeje prázdnotou. My jsme na to naštěstí z domácích zápasů zvyklí, takže si z toho kluci na zadek nesedli, jako třeba některé jiné týmy. Všichni, kteří s námi do Frýdku přijeli, podali neskutečně obětavý a týmový výkon. Střídačka žila, všichni makali, padali do střel, dřeli. Podržel nás samozřejmě i Peca (Petr Zavadil, pozn. redakce). Ale vyzdvihnout bych chtěl hlavně týmovou práci celého mužstva. Od golmana až po náhradníky.